Sportowo i aktywnie wzdłuż wybrzeża. Od Morza Wattowego przez góry Herz po hanzeatyckie miasta.
Dolna Saksonia: idziemy w góry
Góry Harz z rozległymi lasami bukowymi, świerkowymi i wrzosowiskami to jedno z ulubionych miejsc do pieszych wędrówek w Niemczech. Tutejsze, doskonale oznakowane, szlaki turystyczne o różnym poziomie trudności mają ponad 8 tys. km. Warto wspiąć się np. na najwyższy szczyt Dolnej Saksonii, Wurmberg (97 1 m). Idealnymi punktami wypadowymi są także: Goslar, Bad Harzburg czy Osterode.
Do popularnych celów wypraw należą zapora na rzece Oker czy system zarządzania wodą w regionie Gór Harzu, w tym – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Kopalnia Rammelsberg oraz wspomniany już Goslar, tysiącletnie miasto z wąskimi średniowiecznymi uliczkami.
Wędrując po górach warto postarać się o brązową lub złotą odznakę pieszą Wandernadel (dzieci mają do wyboru Hiking Princess lub Hiking Prince). Punkty stemplowania turystycznych karnetów znajdują się wzdłuż tras spacerowych.
Szlezwik-Holsztyn: tu królują sporty wodne
Najdalej wysunięty na północ kraj związkowy Niemiec to miejsce stworzone do aktywnego wypoczynku. Raj dla miłośników sportów wodnych. Po jeziorach Szwajcarii Holsztyńskiej czy regionu Lauenburg popływamy kajakiem, na desce surfingowej, SUP-ie (Stand Up Paddle – wiosłowanie na stojąco) czy statkiem wycieczkowym. Żeglarze i kitesurferzy docenią wody Zatoki Kilońskiej oraz okolice fiordu Schlei. Warto też popłynąć w rejs wokół archipelagu Halligen lub na wyspę Helgoland.
Wybierając się w te okolice nie zawiodą się także cykliści. Przez Park Narodowy Szlezwicko-Holsztyńskiego Morza Wattowego aż do Hamburga wiedzie Szlak Rowerowy Morza Północnego. To tylko jedna z tras długodystansowych biegnących wzdłuż wybrzeży, przez rozległe lasy i wokół jezior.
Region zachęca do pieszych wycieczek, m.in. po parkach przyrody Jezior Lauenburg, Szwajcarii Holsztyńskiej czy Schlei. Niezapomnianych wrażeń dostarczą wędrówki po wattach w trakcie odpływu.
Meklemburgia-Pomorze Przednie: czas na rower
Przez Meklemburgię-Pomorze Przednie wiedzie znaczna część Szlaku Rowerowego Morza Bałtyckiego. Trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża, przez hanzeatyckie miasta: Wismar, Rostock i Stralsund; nadmorskie kurorty, w tym m.in. na wyspach Rugia oraz Uznam; Gespensterwald Nienhagen (las duchów), Weststrand Müllerweg (jedną z najpiękniejszych plaż świata) czy Hiddensee (wyspę bez samochodów). Przez region biegnie także szlak rowerowy Berlin-Kopenhaga. Co ważne, długodystansowe trasy spokojnie można dzielić na odcinki, także jednodniowe, a płaskie tereny sprawiają, że są one dostępne nawet dla mniej wytrawnych cyklistów.
Lubicie piesze wędrówki? Przez serce regionu prowadzi szlak turystyczny o długości około 900 km, łączący wszystkie siedem parków przyrody, rezerwat biosfery UNESCO i Park Narodowy Müritz.
Meklemburgia-Pomorze Przednie to także jeden z największych obszarów sportów wodnych w Europie. Ponad 2000 jezior, w tym 1000 na Pojezierzu Meklemburskim stanowi doskonałą bazę dla kajakarzy, surferów czy osób pływających na desce SUP.
Hamburg: SUP na jeziorze Alster
W Hamburgu, jednym z najbardziej zielonych miast świata, nie brakuje rozległych parków, rezerwatów przyrody, jezior i niezliczonych kanałów. Wyjątkowym sposobem na zwiedzanie miasta jest przemierzenie, położonego w samym sercu metropolii, jeziora Alster. Można to zrobić na desce SUP, łodzią, kajakiem czy rowerem wodnym.
Wokół jeziora można też biegać lub spacerować, co i rusz zatrzymując się w niewielkich sklepikach w secesyjnych budynkach, a także licznych kawiarniach i restauracjach, które serwuję dania kuchni z całego świata. Do porannej kawy polecamy cruffinkę, a więc croissanta i muffinkę w jednym. W soboty w okolicy Alster odbywa się targ z miejscowymi specjałami.
A gdy znudzi nam się chodzenie wystarczy zajrzeć do jednej z wielu wypożyczalni sprzętu wodnego, by już po chwili znaleźć się na środku jeziora. Licznymi kanałami jezioro połączone jest z rzeką Alster.
Lubeka: na spokojnych wodach Trave
Zwiedzanie Lubeki z perspektywy rzeki Trave to niezapomniane przeżycie. Historyczne Stare Miasto można opłynąć elektryczną łodzią (nie potrzebujemy do tego żadnych uprawnień), kajakiem, SUP-em czy statkiem wycieczkowym. Z tafli spokojnej wody rozciąga się piękny widok na malownicze fasady domów na Obertrave, dawne mury obronne, stare magazyny portowe czy eleganckie żaglowce zacumowane w muzealnym porcie.
Ciekawie zapowiada się również spływ kajakowy rzeką Wakenitz, zwaną "Amazonką Północy". Wzdłuż jej wschodniego brzegu przebiegała niegdyś granica między NRD a RFN. Wakenitz, która ma zaledwie 14,5 km długości, łączy jezioro Ratzeburg z rzeką Trave.
Z kolei Trave uchodzi do Bałtyku w Travemünde, nadmorskiej dzielnicy Lubeki z dziką przyrodą oraz niezapomnianym widokiem na Zatokę Lubecką, który rozciąga się ze stromego brzegu Brodten. Klify w tym miejscu mają nawet 20 metrów wysokości.
Brema z perspektywy siodełka
Rower to w Bremie najpopularniejszy środek transportu. Ba, w żadnym innym niemieckim mieście liczącym ponad 500 tys. mieszkańców udział ruchu rowerowego nie jest tak wysoki – aż 25 proc.
Brema szczyci się kilometrami doskonale utrzymanych ścieżek rowerowych, a płaska okolica zachęca do jazdy również tych, którzy nie są w życiowej formie. Inspiracji do odkrywania licznych tras po i wokół miasta dostarcza bezpłatna oraz intuicyjna w obsłudze aplikacja mobilna BikeCitizensApp.
I tak rowerem można przemierzać liczne parki (m.in. Bürgerpark , Wallanlagen Park czy Knoops Park) oraz dojechać nad jeziora (Werdersee oraz Stadtwaldsee). Nie zawiodą się ci, którzy ruszą na wycieczkę wzdłuż Wezery, przeprawiając się promem na piaszczystą plażę, oraz po centrum Bremy.
Warto się też wybrać do Blockland, najbardziej zielonej dzielnicy, położonej między rzeką Wümme a rozległymi łąkami. Blockland urzeka tradycyjnymi gospodarstwami, domami z muru pruskiego i licznymi restauracjami serwującymi doskonałe potrawy.
Więcej informacji o atrakcjach turystycznych tego regionu znajdziesz tutaj.