Hamburg: city break w zielonej metropolii
Pamiętacie rok 2007? To były czasy! Gore Verbinski nakręcił trzecią część "Piratów z Karaibów", Marija Šerifović z Serbii wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji, a Polacy… doczekali się upragnionego wejścia do strefy Schengen, co zapewniło nam swobodę przemieszczania się między państwami członkowskimi.
Od zawsze nosiliśmy w sobie pragnienie poznawania nowych miejsc, a gdy ostatecznie zniesiono kontrole na granicach sąsiednich państw, podróżowanie stało się wręcz nałogiem. Jeżeli szukacie miasta, które łączy w sobie wenecki klimat i industrialną architekturę, mamy dla was propozycję nie do odrzucenia – Hamburg.
Dziś jazda pociągiem do Niemiec trwa zaledwie ok. 6 godzin, a lot samolotem niewiele ponad godzinę. Nic dziwnego, że możemy zaplanować wycieczkę w równie prosty sposób, jak organizujemy rodzinny weekend na działce. Moda na tzw. city break polega na kilkudniowym zwiedzaniu konkretnego miasta. Nie są to dwutygodniowe wczasy all inclusive, lecz krótki wypad, bez specjalnych przygotowań i przesadnego pakowania. City breaki nie pożerają ani ogromnego budżetu, ani zbyt wielu dni naszego urlopu. Wystarczy wolny weekend oraz niewielka torba podróżna i można ruszać w drogę…
Czy wiesz że... ?
Hamburg ma ponad 2500 mostów i kładek, czyli najwięcej spośród wszystkich miast świata! To więcej niż słynące z kanałów Wenecja i Amsterdam razem wzięte. / fot. Julia Schwendner
Zapraszamy do Hamburga
Najbardziej lubimy europejskie metropolie z mnóstwem atrakcji, tętniące życiem i gwarantujące beztroski relaks na łonie przyrody. Taki właśnie jest Hamburg – miasto, w którym znajduje się jeden z największych portów na świecie, otoczony kanałami oraz charakterystycznymi spichlerzami z czerwonej cegły. Mamy tu również intrygującą historię, a także architekturę, która w nieszablonowy sposób łączący przeszłość z nowoczesnością. Przy okazji, wiedzieliście, że Hamburg to największe europejskie miasto, które nie jest stolicą?
Po dotarciu na miejsce, waszą uwagę od razu przyciągnie Speicherstadt, czyli Portowa Dzielnica Spichlerzy, będąca największym kompleksem magazynowym na świecie. Ogromne wrażenie robią tam stuletnie elewacje zdobione oryginalnymi fasadami i gotyckimi wieżyczkami.
Frontowa część budynków została umiejscowiona od ulicy, a ich tylna część stanowi ścianę kanału. Dlaczego zdecydowano się na taką konstrukcję? Otóż w 1888 r. padła decyzja o utworzeniu w Hamburgu portu wolnocłowego. Aby ułatwić transport towarów, spichlerze usadowiono na tysiącach dębowych pali, a oddzielały je od siebie niewielkie kanały. Dzięki temu można było wyładowywać tytoń, kawę czy przyprawy bezpośrednio z barek do wnętrza magazynów.
Jeden ze spichlerzy przerobiono na filharmonię
Niezwykłym, a jednocześnie budzącym sporo kontrowersji miejscem w Hamburgu jest Elbphilharmonie, położona w nowoczesnej dzielnicy HafenCity. To najważniejszy symbol nowoczesnego miasta i zarazem jedna najbardziej zaawansowanych akustycznie sal koncertowych na świecie.
Budynek filharmonii zbudowano w miejscu dawnego spichlerza cesarskiego, który potem służył jako portowy magazyn kakao. Ceglaste ruiny wkomponowano w szklaną fasadę, kształtem przypominającą żagiel lub fale. Zjawiskowy dach wykończony został połyskującymi w słońcu płytkami, dzięki czemu Elbphilharmonie służy także jako punkt nawigacyjny dla statków. A gdy już uda wam się zwiedzić filharmonię, możecie…
Port Hamburga
Port Hamburga - stanowi ok. 10 % powierzchni całego miasta. Nie da się go zobaczyć w całości, ale można wybrać się na rejs tramwajem wodnym lub statkiem wycieczkowym. Główną atrakcją portu jest muzeum na statku Rickmer Rickmers. Można nawet tam przenocować. / fot. Julia Schwendner
Nad brzeg Łaby
W Hamburgu można dosłownie cofnąć się w czasie. Wystarczy przespacerować się starym tunelem pod rzeką Łabą. To prawdziwie arcydzieło architektoniczne, które zostało zbudowane w 1907 r., a używane jest od 1911 r. / fot. Julia Schwendner
Miasto Spichlerzy (Speicherstadt)
Miasto Spichlerzy - obszar położony w okolicach portu i zarazem największy na świecie kompleks powiązanych ze sobą magazynów zbudowanych w stylu neogotyckim. Obiekt ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. / fot. Julia Schwendner
Targ rybny (Fishmarkt)
Targ rybny (Fishmarkt) jedno z najważniejszych wydarzeń na kulinarnej mapie Hamburga. Odbywa się w każdą niedzielę i jest tradycyjnym miejscem zakupów, śniadań i spotkań. Można tu kupić prawie wszystko – od surowych i wędzonych ryb po sery, zioła, słodycze, owoce, a także tropikalne kwiaty, ubrania i pamiątki. / fot. Hamburg Tourismus GmbH
Jezioro Binnenalster
Jezioro Binnenalster - jedno z dwóch jezior, przez które przepływa rzeka Alster. To jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych mieszkańców Hamburga. Będąc tam warto skorzystać z rejsów wycieczkowych. / fot. Andreas Vallbracht
…zrobić sobie selfie na tle luksusowych posiadłości
Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie błękitną wodę, mnóstwo bujnej zieleni i białe domki, gęsto osadzone na skarpach. Aby poczuć śródziemnomorski klimat nie trzeba wcale lecieć na Ibizę czy greckie wyspy. Hamburska dzielnica Blankenese z krętymi alejkami i niewielkimi rezydencjami nad rzeką, wygląda jak malowniczy krajobraz z pocztówki.
W powietrzu unosi się zapach luksusu, zupełnie jakby zaraz miało się wejść na pokład monakijskiego jachtu. Nic dziwnego, że bogaci i sławni regularnie zjeżdżają tu na krótkie wakacje. Spacerując po Blankenese, zobaczycie wiele zadbanych domów z przepięknymi tarasami i eleganckimi ogródkami. Ktoś kiedyś powiedział, że nigdzie w Niemczech nie mieszka tylu milionerów w jednym miejscu.
… a potem zrelaksować się na plaży
W słoneczne dni restauracje i kawiarnie nad rzeką Alster to doskonałe miejsce na relaks i posiłek. W centrum miasta można wylegiwać się na leżaku, popijać drinki i relaksować się przy muzyce. Wieczorem natomiast warto zajrzeć do klubu Strand Pauli z tropikalną plażą Elbrand, która znajduje się w sercu miasta. A może udać się do Stadtpark zwanego "zielonymi płucami Hamburga", gdzie znajduje się jezioro, odkryty basen i planetarium? Jest tyle do odkrycia.
Podczas spaceru po dzielnicy HafenCity i wzdłuż brzegów rzeki Alster, łatwo trafić do słynnego parku Planten un Blomen. Znajdują się w nim rzadkie gatunki roślin, ogrody tematyczne, a także ogromny plac zabaw dla dzieci.
Podczas rodzinnych wakacji koniecznie zajrzyjcie do ogrodu zoologicznego Tierpark Hagenbeck. Jego historia sięga 1863 r., kiedy to Carl Hagenbeck, sprzedawca ryb zainteresował się kolekcjonowaniem zwierząt. W 1907 r. jego syn stworzył zoo, w którym zwierzęta poruszały się swobodnie, a separację od zwiedzających zapewniały fosy.
Od 2007 r. w Hagenbeck znajduje się również tropikalne akwarium, w którym ścieżka pełna przygód prowadzi do zbiornika z rekinami, basenu krokodyla i doliny wężów. Zapewniamy, że nie zdołacie ukryć zdumienia.
Hamburg zachęca do bycia eko
To nie tylko miasto architektury przemysłowej, ale przestrzeń, gdzie człowiek może odetchnąć od zgiełków ulicznych i zjednoczyć się z pięknem przyrody. Hamburg mocno stawia bowiem na zrównoważony rozwój, czego przykładem są zielone dachy, energia wiatrowa, a także rozległe i przyjazne dla środowiska sieci transportu publicznego. Można tam podróżować promem czy skorzystać z wypożyczalni rowerów StadtRAD. Jeśli zajdzie konieczność skorzystania z samochodu, można wypożyczyć pojazd elektryczny.
Hamburg angażuje się nie tylko w produkcję energii odnawialnej, ale i upcykling, kuchnię regionalną, a nawet zrównoważoną modę. Wystarczy kilka dni w tej zielonej stolicy Europy, aby w pełni zrozumieć, dlaczego tak ważna jest troska o środowisko.
Co ciekawe, Miasto Spichlerzy udowodniło, że promowanie ekologii może iść w parze z mobilnością. Niedawno Hamburg Tourismus wypuścił cyfrową kartę "Hamburg CARD Green", którą można łatwo pobrać na smartfona. Opcja ta daje nieograniczoną mobilność, zapewniając bezpłatne przejazdy metrem, koleją podmiejską, autobusami i promem w trakcie pobytu w mieście. Oprócz tego karta oferuje zniżki na liczne atrakcje Hamburga – oczywiście te związane ze zrównoważonym rozwojem. Czy to nie wspaniała zachęta, by zmienić pewne nawyki w naszym życiu i stać się bardziej eko?
Na starówce warto poszukać śladów historii
Sądzicie, że najpiękniejsze katedry znajdują się tylko w Rzymie lub Barcelonie? To nie jedyne miasta, w których można doświadczyć prawdziwego sacrum. Najpiękniejszym kościołem barokowym w Hamburgu jest kościół św. Michała Archanioła. Pomimo tego, że jest jednym z pięciu głównych w mieście, uchodzi za najpiękniejszy. Obecny budynek jest rekonstrukcją z 1912 r. po tym, jak poprzedni kościół uległ spaleniu w sześć lat wcześniej.
Największe zainteresowanie budzi wieża o wysokości 134,14 m., która w przeszłości stanowiła punkt orientacyjny dla żeglarzy. W kościele znajdują się też zabytkowe organy, a na górze mieści się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.
Jeszcze większe wrażenie robi ratusz miejski, który został oddany do użytku w 1897 r., dokładnie 55 lat po tym, jak spłonął jego poprzednik. Ta monumentalna budowla wykonana głównie z piaskowca, posiada 647 pokoi i została ustawiona na 4000 pali drewnianych. Jej architektura stanowi połączenie włoskich i północnoniemieckich elementów renesansowych.
Wchodząc od strony placu, warto zwrócić uwagę na posągi dwudziestu niemieckich króli i cesarzy (od Karola Wielkiego, do Franciszka II) ustawione między niszami okiennymi. To tylko niektóre z postaci, które przypominają, w jak dostojnym miejscu jesteśmy.
Odnawialne źródła energii są tu rozwijane już od lat 90. ubiegłego wieku. W ciągu ostatnich 12 lat miasto potroiło zużycie OZE, a liczba zielonych miejsc pracy wzrosła o 57 proc. Ponad 300 firm działających w Hamburgu zaangażowanych jest w produkcję zielonej energii. / fot. Geheimtipp Hamburg
Zielone miasto. Prawie 17 proc. powierzchni miasta zajmują zielone przestrzenie. Daje to mieszkańcom oraz turystom ogromne możliwości wypoczynku i rekreacji. Obecnie terenów leśnych jest tu znacznie więcej niż 100 lat temu. Dzięki temu można przemieszczać się z centrum na obrzeża pieszo lub rowerem i relaksować się nad wodą. / fot. Geheimtipp Hamburg
Planten un Blomen. W samym centrum miasta znajduje się największy ogród japoński w Europie, palmiarnia oraz ogród botaniczny, które tworzą zespół . Zielone tereny to również odpoczynek nad wodą i Alsterpark, gdzie można popływać lub wypożyczyć łódkę. / Fot. AdobeStock
Zrównoważony rozwój. Hamburg to przykład zagospodarowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju na najwyższym poziomie. Miasto aktywnie angażuje się w produkcję zielonej energii oraz efektywne gospodarowanie zasobami. I ma jeszcze większe ambicje – chce ograniczyć emisje dwutlenku węgla aż o 80 proc. do 2050r. / fot. Geheimtipp Hamburg
Aktywna rekreacja. Wody Hamburga zachęcają do poszukiwania ciekawych rozwiązań, jeśli chodzi o rekreację. Obecnie najpopularniejszą i najszybciej rozwijającą się dyscypliną sportów wodnych jest deska SUP (ang. Stand Up Paddle), czyli deska z wiosłem. Pokład pokryty jest antypoślizgową pianką, która chroni przed ewentualnym upadkiem. / fot. Geheimtipp Hamburg
A jeśli macie apetyt na więcej…
W niedzielę koniecznie zajrzycie na słynny targ rybny, na którym nie dość, że dobrze zjecie, to jeszcze złowicie niejedną pamiątkę. Fishmarkt istnieje od 1703 r. i w dalszym ciągu cieszy się niesłabnącą popularnością. Co tydzień o 7 rano sprzedawcy rozstawiają stragany, a w powietrzu unosi się zapach smażonej ryby. Ponad 300-letnia tradycja sprawiła, że targ stał się kultowym miejscem zakupów, śniadań i spotkań.
Co możecie tam kupić? W zasadzie wszystko – od świeżych i wędzonych ryb po warzywa, owoce, rośliny, antyki, odzież i wiele innych rzeczy. W food truckach spróbować można różnych rodzajów kanapek z rybami, czyli Fischbrötchen (rodzaj niemieckiego fast foodu), a także sery, zioła, słodycze czy znakomite salami Hamburger Knüppel. Przykładowy zestaw rybny kosztuje ok. 10 euro.
Tam, gdzie zaczynali Beatlesi
Chaotyczna i grzeszna... Reeperbahn to jedna z najsłynniejszych hamburskich ulic i główna ulica dzielnicy St. Pauli, zwanej również dzielnicą czerwonych latarni. Mieszczą się tam kluby ze striptizem, domy publiczne, a także bary, dyskoteki i restauracje. Dlaczego okraszona złą sławą dzielnica kusi, by ją odwiedzić? Powód jest jednoznaczny - w tym oto miejscu, na początku lat 60. swoją karierę rozpoczynał zespół The Beatles.
Mało kto wie, że nieznani wówczas młodzi Beatlesi mieli swoje pierwsze koncerty w Hamburgu. Po raz pierwszy zagrali w klubie muzycznym Indra na Grosse Freiheit 64, na zaproszenie Bruna Koschmidera. Występowali też w legendarnym Star Clubie i jak pokazała historia, nieźle na tym wyszli.
Na koniec możecie odbyć miniaturową podróż przez pół Europy
Będąc w Hamburgu grzechem byłoby nie zobaczyć Miniatur Wunderland, czyli Miniaturowej Krainy Cudów. To niezwykła makieta modelarstwa kolejowego na świecie i zarazem jedna z największych atrakcji turystycznych w Europie. Na powierzchni ponad 1300 metrów kwadratowych możecie odbyć miniaturową podróż przez Skandynawię, Niemcy, Austrię i Szwajcarię, a nawet odległą Amerykę.
Największe wrażenie robi olbrzymi stadion z dźwiękami muzyki i błyskiem fleszy, długa kolejka, zionący ogniem wulkan Wezuwiusz, a także Watykan z papieżem stojącym na balkonie. Ten miniaturowy świat, w którym w trakcie 15 minut dzień przeplata się z nocą, bez wątpienia jest jedną z najciekawszych atrakcji w Hamburgu.
Ostrzegamy jednak, że nie da się zwiedzić Hamburga "na raz". Nie próbujcie więc oglądać wszystkiego w pośpiechu, smakujcie miasto powoli. Stopniowo odkrywajcie nowe miejsca i celebrujcie weekendowe chwile, a dzięki temu zostaną z wami na dłużej. A w sprawnym poruszaniu się po mieście pomoże dobrze zorganizowany transport publiczny, który jest w pełni ekologiczny.
Fot. główna: Julia Schwendner